سایت موسیقی کلاسیک ۰۳:۲۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴


banner

قرائت قرآن کریم

منتخب قاریان مشهور


banner

محل درج آگهی


banner

محل درج آگهی

ولفگانگ آمادئوس موتسارتولفگانگ آمادئوس موتسارت در سالبورگ اتريش زاده شد. شش ساله بود كه مي توانست كلاوسن و ويولن بنوازد. هشت سال داشت كه سنفوني نوشت و در دوازده سالگي نخستين اپرايش را نوشت موتسارت با تسلطش بر همه فرم هاو ژانرها و قدرت آهنگ سازي خيره كننده اش در تاريخ موسيقي بي همتاست. او اولين آهنگ ساز مهمي بود كه خواست مستقل و آزاد باشد

تنوع آثار ولفگانگ آمادئوس موتسارت خارق العاده است. گفته اند که هیچ آهنگ سازی این قدرت و مهارت را در ژانرهای مختلف نداشته است. اما کلید سبک او را در اپراهایش می توان جست. موتسارت بر مبنای اصلاحات گلوک در اپرا، استعداد شخصیت پردازی در صداهای انسان و استعدادهای ملودیک عالی خود را با تاکید بر گویایی ارکستر و رنگ های آن تلفیق می کرد و به دریافت های دراماتیک تری می رسید که قبلا سابقه نداشت. موسیقی موتسارت که به زیبایی و ظرافت در فرم شهرت داشته است، طی صد سال بعد از مرگش صرفا هموار کننده فنی راه بتهوون قلمداد می شده و به همین علت هم ارزش آن را دست کم می گرفته اند. اما در این اواخر، با واکنشی که علیه رمانتیسم و مدرنیته در گرفت، آثار موتسارت نمونه تمام عیار کمال به حساب می آیند.

موتسارت در فرم هایی کار کرد که از قبل تثبیت شده بودند، و از همین رو، موسیقی اش را به ندرت انقلابی به شمار می آوردند، اما شنوندگان زمانه اش بعضی از آثارش را نامانوس می یافتند، و بخصوص کنتراست های خیره کننده، بغرنجی، و گاهی هارمونی ناهمخوان او را درک نمی کردند. موتسارت که در کودکی و نوجوانی سبک های مهم اروپا را جذب کرده بود، در دوره پختگی اش سبک غنایی ایتالیایی، درخشش فرانسوی و روش های آهنگ سازی اروپای مرکزی را با تشخیص کاملا طبیعی خود از تقارن و موازنه در هم ممزوج کرد، که همین بعدها مظهر تحولات دوره کلاسیک به حساب آوردند.

برخی از آثار مهم ولفگانگ موتسارت : پراگ --- ناهمخوان --- دون ژوان --- آینه کلاینه --- ناخت موزیک --- یوپیتر

Wolfgang Amadeus Mozart

 Wolfgang Amadeus Mozart

Greatest Works

نام اثر پخش
Jupiter-I
Jupiter-II
Jupiter-III
Jupiter-IV
Eine Kleine Nachtmusik-I
Eine Kleine Nachtmusik-II
Eine Kleine Nachtmusik-III
Eine Kleine Nachtmusik-IV
KV 467: I. Allegro maestoso
KV 467: II. Andante
KV 467: III. Allegro vivace assai