سایت موسیقی کلاسیک ۰۵:۱۴:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲فلیکس مندلسونفلیکس مندلسون که یکی از با استعداد ترین و زبردست ترین موسیقی دانان تاریخ بود، آرمان های کلاسیک هارمونی و فرم را پاس می داشت. از همین رو، به سبب جذابیت، مهارت و تخیل غنی اش بسیار محبوب موسیقی دانان محافظه کار بود، به خصوص در سالن های پذیرایی رسمی عهد ویکتوریا، اما وقتی عموم مردم از آرمان های رمانتیسم استقبال کردند، موسیقی مندلسون هم تحت الشعاع موج جدید قرار گرفت. آهنگ سازان بسیاری در دو قرن گذشته کار مندلسون را ستوده اند؛ اما کمتر کسی تحت تاثیر او بوده است. البته نقش مندلسون در احیای باخ در قرن نوزدهم سبب شد که این راه و رسم به نهضتی عمومی بدل شود که تاثیرش را بر نسل های بعد به هیچ وجه نمی توان نادیده گرفت.

مندلسون در خانواده ای ثروتمند و با فرهنگ به دنیا آمد و بهترین آموزش ممکن را دید. حتی ارکسترهایی را استخدام می کردند تا او آثارش را با آن ها امتحان کند. فلیکس نه فقط در نوازندگی ویولن، پیانو، ارگ و آهنگ سازی و رهبری ارکستر از خود استعداد نشان داد بلکه در هنرهای زیبا و شعر هم استعداد داشت، و در نوجوانی محضر گوته را دید. او از معدود موسیقی دانانی بود که به تاریخ موسیقی اشراف کامل داشتند، و در بیست سالگی اش پاسیون متی اثر یوهان سباستین باخ را برای دومین بار در تاریخ اجرا و رهبری کرد و همین سبب احیای باخ در قرن نوزدهم شد.

برخی از آثار مهم فلیکس مندلسون : آوازهای بی کلام --- واریاسیون های جدی --- سنفونی اسکاتلندی --- رویای شب اول تابستان --- ویولن کنسرتو اپوس 64

Felix Mendelssohn

 Felix Mendelssohn

Greatest Works

نام اثر پخش
Violin Concerto in E minor, Op. 64 -I- Allegro molto appassionato
Violin Concerto in C major, Op. 64 -II- Andante
Violin Concerto in E major, Op. 64 -III- Allegretto non troppo – Allegro molto vivace