سایت موسیقی کلاسیک ۰۵:۵۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲فرانتس یوزف هایدنفرانتس یوزف هایدن در دوره باروک به دنیا آمد و زمانی که بتهوون سنفونی پاستورال را نوشت هنوز زنده بود. هایدن در پیدایش سبک کلاسیک نقشی محوری ایفا کرد. در محدوده امن دربار استرهازی آثار بسیار ساخت و فرم های استاندارد سنفونی، سونات و کوارتت زهی را تثبیت کرد و چهره ای بین المللی شد که هم بر موتسارت تاثیر گذاشت و هم به بتهوون تعلیم داد.هایدن موسیقی دان تمام عیار بود، اما بعد از مرگش در سال 1809 موسیقی اش را زیاد تحقیر کردند و آن را نازل تر از موسیقی موتسارت و صرفا مقدمه آثار بتهوون دانستند. با این حال، به درستی گفته می شود که کمتر ابداعی تا یک قرن بعد از مرگ هایدن می توان یافت که ریشه در کارهای او نداشته باشد.

فرانتس یوزف هایدن عملا در هر ژانری کار کرد، از تنظیم آوازهای عامیانه گرفته تا اپرا، اما هایدن بیشترین تاثیر را با نوآوری هایش در موسیقی سازی از خود به جا گذاشت. اغلب از او با عنوان پدر سمفونی یاد می کنند، اما واقعا او مبدع این فرم نبود. با این حال 108 سمفونی اش آغاز شکل گیری این فرم بود - اوورتور سه موومانی باروک با کمتر از 20 نوازنده تبدیل شد به فرم چهار موومانی دراماتیکی با 60 نوازنده، و سمفونی های هایدن بهترین میراث دوره کلاسیک شدند. با این همه، عالی ترین دستاورد هایدن ایجاد ژانر جدیدی بود به نام کوارتت زهی. البته بعضی از آثار ارکستری گاهی با چهار نوازنده اجرا می شدند و قطعه هایی نیز برای همین ترکیب با همراهی کونتینوئو ساخته شده بودند، اما هایدن ژانری را پایه گذاری کرد که در آن سازها نقش برابر و مستقل داشتند.

هایدن که صدای خوبی داشت به عنوان عضو گروه کر مقدمات موسیقی را فرا گرفت. اما وقتی صدایش خراب شد مجبور شد برای امرار معاش در گروه های موسیقی نوازندگی کند و به تدریس کودکان بپردازد. با مطالعه جزوه ها و رساله ها به یادگیری موسیقی ادامه داد تا خواننده ای به نام نیکولا پورپورا به او کمک کرد که مهارت هایش را در موسیقی صیقل بدهد. موسیقی هایدن پر از جلوه های جسورانه بود، اما غنایی گری هم داشت، مثلا در بزرگ ترین اثرش به نام آفرینش.هایدن با دو سفر 18 ماهه به لندن، در فاصله 1791 و 1795، دوازده سمفونی ساخت که به سمفونی های لندن معروف اند. شگفتی، غرش طبل و لندن از این زمره اند.

برخی از آثار مهم فرانتس یوزف هایدن : مس نلسن --- سونات انگلیسی --- طلوع --- آفرینش --- سمفونی شماره 104

Franz Joseph Haydn

 Franz Joseph Haydn