سایت موسیقی کلاسیک ۰۶:۳۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲فردریک شوپنفردریک شوپن که شاعر پیانو نام گرفته است، تنها آهنگساز بزرگی بود که کم وبیش تمام آثارش را فقط برای پیانو آفرید تبعیدی انقلاب، مطرود معشوق، مبتلا به سل، اما همیشه خوش پوش؛ این تصویر شکننده شوپن مطابقت دارد با همه تصورات جا افتاده درباره هنرمند رمانتیک موسیقی اش زود محبوبیت یافت و همواره از ادا و اطوارهای باب روز فراتر رفت شوپن در عین حال قهرمانی ملی بود که موسیقی اش رهایی لهستان را فریاد می کرد. هنوز بزرگان را با موسیقی شوپن به خاک می سپارند.

در سال 1831 که ارتش روسیه ورشو را اشغال کرد، شوپن به پایتخت پیانوی جهان رفت و در پاریس به آوازه رسید. در پاریس شهرتش به ظرافت و شعر گونگی او در نوازندگی و همچنین سهولت خارق العاده و تسلطش بر شستی ها مربوط می شد. فردریک شوپن با ظاهر و رفتار شسته رفته خیلی زود در محافل اشرافی جا باز کرد. اجراهای خصوصی در سالن های نجیب زاده های پاریسی را به فشارها و مصالحه های هنری برای راضی کردن عموم ترجیح می داد. در همه آثار شوپن پیانو حضور دارد، و بیشتر آن ها هم صرفا برای این ساز ساخته شده اند. آثارش انگار شکل گرفته روی کاغذ می آمدند. نت نویسی صرفا آخرین مرحله بداهه نوازی بود، و خیلی وقت ها اثر بعد از انتشار تکمیل می شد. موسیقی اولیه اش برای کنسرت های خودش ساخته می شد، اما شوپن بعد از رها کردن صحنه کنسرت، لحن بی همتای خودش را یافت و تک تک آثارش شاهکار از کار در آمد.

شوپن در ۱۸۲۹ شاهد اجرای یکی از کنسرت‌های نیکولو پاگانینی نوازنده بی همتای ویلن در ورشو بود. او همچنین یوهان نپوموکا هومل موسیقی دان و نوازنده پیانو آلمانی را ملاقات کرد. او در ورشو نخستین اجرا از کنسرتو پیانو در فا مینور را ارائه نمود و اولین اجرا از کنسرتو پیانو دیگرش می مینور را در نشنال تئاتر در ۱۷ مارس ۱۸۳۰ به نمایش گذاشت. در ۱۸۳۰ دوباره به وین رفت و این دو کنسرتو پیانو اش را اجرا نمود. شوپن در پاریس با چند تن از بهترین نوازندهای پیانو آن زمان آشنا شد که فردریش کالکبرنر، فردیناند هیلر و فرانتس لیست از آن جمله هستند و در همین زمان بود که ارتباط صمیمی او با موسیقی دانانی مثل هکتور برلیوز، فلیکس مندلسون و وینچنتزو بلینی شکل گرفت. موسیقی او تا پیش از این توسط آهنگسازان بسیاری مورد تحسین قرار گرفته بود تا جایی که روبرت شومان درباره او به دیگران گفت:آقایان، کلاهتان را به احترام یک نابغه بردارید!

برخی از آثار مهم فردریک شوپن : مارش عزا --- بارکارول --- پرلودها --- پیانو کنسرتوی شماره 2

Fryderyk Chopin

 Fryderyk Chopin