سایت موسیقی کلاسیک ۰۵:۳۵:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲لودویگ وان بتهوونلودویگ وان بتهوون در نظر بسیاری، تجسم والاترین حد نبوغ موسیقیایی است او نیز مانند باخ و موتسارت، برخاسته از تباری موسیقیدان بود در شانزده سالگی برای بداهه نوازی در حضور موتسارت به وین رفت. نقل کرده اند که موتسارت با شنیدن بداهه نوازی او گفته است: او را جدی بگیرید؛ روزی می رسد که آثارش زبانزد همه خواهد شدبتهون خود را شاعر اصوات می خواند. موسیقی اش بازتاب روحیه فرد گرایی رایج بود و بر بیان شخصی، بیشتر تاکید می کرد تا بر فرم های مرسوم، و به این ترتیب راه را برای رمانتیسم در موسیقی باز کرد

بتهوون زحمت بسیار می کشید، و روی بعضی از آثارش حتی سال ها کار می کرد. اکثر آثارش بلافاصله به موفقیت هم می رسیدند. طبقه متوسط رو به رشد از قدرت و مهارت دراماتیک این آثار لذت می برد و نخبگان هم تحت تاثیر حضور کامل سبک های قرن هجدهم و ارتقاء این سبک ها قرار می گرفتند. فعالیت موسیقیایی بتهوون را به چهار دوره تقسیم می کنند : 1- دوره قبل از ورود به وین که بیشتر این آثار پیانویی بودند. 2- دوره اولیه که وی در این دوره اصل سونات را آموخت و سپس آن را متحول کرد و نخستین شاهکارش یعنی سونات پاتتیک را در این دوره ساخت. 3 - دوره میانی که از سال 1803 یعنی همان سالی که فهمید ناشنوایی اش جدی است شروع می شود و بهترین آثارش را شامل اروئیکا ، فیدلیو ، ویولن کنسرتو و پیانو کنسرتو 4 و 5 را ساخت . 4 - دوره آخر که آثاری همچون سمفونی شماره 9 ، واریاسیون های دیابلی راساخت و عملا وارد دوره رمانتیک شد.

بتهوون خیلی زود استعداد خود را در موسیقی نشان داد. زیر نظر کریستیان گوتلوب نفه، ارگ نواز دربار بن، تعلیم جامع دید و خیلی زود معاون او شد. در 17 سالگی به وین رفت تا به تعلیم گرفتن ادامه بدهد اما چند هفته بعد شنید که مادرش دارد می میرد، و برگشت. هایدن که تحت تاثیر موسیقی او قرار گرفته بود بعدا از او دعوت کرد که برای یادگیری به وین برگردد. در وین پای بتهوون خیلی زود به محافل اشرافی باز شد، و با زیبایی اجراها و مهارتش در نوازندگی و نیز قدرت آهنگ سازی اش حامیانی پیدا کرد که بعدا طرفدار پروپا قرص آثارش شدند. در موسیقی عمیق بتهوون هر نوع احساسی به چشم می خورد، از افسردگی طاقت فرسا گرفته تا شادی بی امان. در سال های آخر عمرش معنوی ترین و متعالی ترین آثارش را خلق کرد.

برخی از آثار مهم لودویگ وان بتهوون : کرویتسر -- دوک بزرگ -- پاستورال -- امپراطور -- کرال -- فیدیلیو -- آپاسیوناتا

Ludwig van Beethoven

 Ludwig van Beethoven